Praznikom Svete Petke Trnove završava se mali letnji „ciklus ženskih praznika“, kome pripadaju i Ognjena i Blaga Marija.
Prepodobna mučenica Paraskeva, u narodu poznata i kao Vetrena Petka, Letnja Petka ili Paraskeva Rimljanka bila je ranohrišćanska svetiteljka. Pod imenom Sveta Petka Trnova praznuje se kod Srba udruženi kult dve svetice − Paraskeve Rimske i Svete Petke.
U Srbiji Paraskevu Rimsku često mešaju sa Prepodobnom mati Paraskevom – Svetom Petkom, koja se slavi 27. oktobra, iako je između života dvaju svetica skoro hiljadu godina istorije.
Svetiteljke se na ikonama razlikuju po drugačijim obeležjima — Paraskeva Rimska, zaštitnica slepih, u rukama drži pločicu sa urezanim očima, dok Sveta Petka u rukama nosi krst i grančicu mirte.
Na praznik Paraskeve Rimske kneginja Milica je iz Trnova u Ljubostinju prenela mošti vizantijske svetice, prepodobne mati Paraskeve – Svete Petke.
Zbog toga se u srpskoj pravoslavnoj crkvi istoga dana obeležavaju i Paraskeva Rimska, i prenos moštiju srpske Svete Petke, a taj praznik naziva se kombinovanim imenom Sveta Petka Trnova.
Postoji verovanje da na Svetu Petku Trnovu ne valja mesiti hleb, prati veš, ili raditi bilo šta od ručnih radova.
Izvor: Blic.rs