U Srbiji je potvrđen prvi slučaj virusa gripa ove sezone, a doktorka za B92.net navodi koji su simptomi bolesti i kada je neophodno javiti se lekaru.
Grip je potvrđen kod pacijentkinje u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac koja ima osnovno oboljenje. Pacijentkinja ima 39 godina i zadržana je u bolnici, preneli su mediji.
Grip ili influenca je akutno virusno oboljenje respiratornog trakta, koje najčešće karakteriše poremećaj opšteg stanja.
Kako doktorka Tanja Mitrović za B92.net navodi, javlja se sezonski i manifestuje se simptomima kao što su povišena temperatura, umor, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima.
„Pacijenti osećaju potpunu klonulost i nemoć, mučninu i gubitak apetita, pospanost, smetenost ili dezorijentisanost. Temperatura može biti izrazito visoka, često i iznad 40° C, naročito u prva tri dana gripa“.
Ona ističe i da povraćanje i proliv nisu retke pojave, posebno kod male dece.
Takođe, doktorka Mitrović dodaje da grip obično počinje bez respiratornih simptoma, a da se nakon dan-dva pojavljuju simtpomi koji su sledeći:
- Izražen bol u grlu
- Zapušen nos
- Suvi nadražajni kašalj
- Promuklost
„Pojavom tih simptoma klinička slika gripa postaje karakterističnija, a dijagnoza sigurnija. Temperatura obično ostaje povišena četiri do šest dana. Oporavak je relativno spor i dug. Kašalj, umor, malaksalost, slab apetit i slične tegobe mogu potrajati i nekoliko nedelja“, ističe doktorka Tanja te dodaje da se težak i potpuno razvijen oblik gripa najčešće sreće kod bolesnika koji ranije nikada nisu imali grip, odnosno, kod onih osoba koji nemaju nikakav imunitet na cirkulišući tip virusa, a to su obično deca i jako mladi ljudi.
Komplikacije gripa
Kako doktorka Mitrović ističe, za grip su karakteristične brojne komplikacije, koje mogu biti rane i kasne.
„Jedna od ozbiljnijih ranih komplikaija gripa je upala pluća, a kasne komplikacije mogu biti srčana slabost, aritmije, ali i neurološki problemi.“
Prenos i inkubacija gripa
Grip se brzo prenosi i eksplozivno širi među ljudima, a jedini prirodni izvor infekcije je čovek.
Dakle, grip se prenosi direktnim dodirom ili kapljičnim putem, kao i upotrebom inficiranih predmeta.
„Zaražena osoba, govorom, kašljem ili kijanjem izbacuje infektivni sekret kroz nos i usta raspršen u kapljice različite veličine. Inkubacija gripa traje od jednog do tri dana. Ono što je bitno imati na umu je da grip lako dobija razmere epidemije, pa čak i pandemije.“
Prvi znak epidemije gripa je porast broja obolelih s akutnim respiratornim infekcijama, a potom sledi nagli porast broja hospitalizovanih bolesnika zbog upale pluća, posebno starijih ljudi i hroničnih bolesnika sa oslabljenim imunitetom.
Simptomi gripa
Simtpomi gripa su sasvim očigledni, navodi doktorka.
„Povišena temperatura, kašalj, otežano disanje, umor, zapušen nos, bolovi u mišićima, mučnina, dijareja, povraćanje, sve su to simptomi gripa. Najugroženiji su imunokompromitovane osobe, hronični bolesnici i mala dec“, navodi doktorka Tanja za B92.net.
Takođe, doktorka ističe da je odmah nakon što primetite neke od navedenih simptoma, neophodno da posetite izabranog lekara.
Kada je lečenje gripa u pitanju, ona ističe sledeće:
„U ovom slučaju, dobija se simptomatska terapija – antipiretici, analgetici, vitamini kao i antivirusna terapija.
Vakcina kao zaštita
Institut „Batut“ ukazuje da je vakcina protiv gripa najsigurniji i najbezbedniji vid individualne i kolektivne zaštite, a sprovodi se u cilju redukovanja obolevanja i umiranja, kao i redukovanja prenošenja virusa gripa u porodici, kolektivu i populaciji.
Vreme neophodno za sticanje imuniteta je dve do tri nedelje nakon davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi od šest do 12 meseci, pa iz toga proizilazi potreba vakcinacije svake godine, kao i zbog varijabilnosti sojeva virusa gripa koji mogu da se menjaju svake godine/sezone.
Kada je naša zemlja u pitanju sezona vakcinacija protiv sezonskog gripa je počela.
Kako „Batut“ navodi, za sezonu 2024/2025. godina planirano je i ugovoreno ukupno 339.100 doza vakcine protiv gripa, četvorovalentnih (Influvac tetra) proizvođača Abbott Biologicals i trovalentnih vakcina (Torvaxflu) proizvođača Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“.
Vakcinacija se sprovodi na vakcinalnim punktovima u nadležnim domovima zdravlja, od ponedeljka 7. oktobra 2024. godine.
b92.net