Blagovesti se slave 7. aprila po crkvenom kalendaru, a jedan je od velikih praznika u pravoslavnoj crkvi. Ovaj praznik obeležava dan kada je Arhanđel Gavrilo Mariji saopštio da će začeti sina, Isusa Hrista, što je bio prvi korak u ostvarenju Božije pomoći svetu. Sam naziv „Blagovesti“ označava „dobre vesti“, a ovaj dan simbolizuje početak spasenja čovečanstva.
Praznik Blagovesti potiče iz tradicije crkvenih praznika, a istovremeno je povezan sa posebnim verovanjima i običajima koji se prenose kroz vekove.
Običaji i tradicija
Blagovesti je dan kada se vernici podsećaju na Božije čudo i na to da je Bog odabrao Mariju kao majku svog sina. U crkvama se služi liturgija, a vernici se okupljaju kako bi u molitvi zahvalili Bogu. Pored crkvenih običaja, u mnogim domaćinstvima u Srbiji i širom Balkana postoje i drugi, narodnu tradiciju ukorenjeni običaji.
Jedan od poznatih običaja je da se na Blagovesti ne radi ništa što zahteva fizički napor.Preporučuje se da dan bude miran, posvećen molitvi i spokoju. U mnogim selima, na ovaj dan se praktikuje običaj da se ne vrši nikakav težak rad, naročito u poljoprivredi, jer se veruje da je to dan kada treba da se odmoriš i posvetiš duhovnim vrednostima.
U nekim krajevima, veruje se da na Blagovesti treba da se posadi novo drvo, kako bi tokom godine donelo plodove i blagostanje. Na ovaj dan se, takođe, često pripremaju razne vrste kolača i hrane, a porodice se okupljaju kako bi proslavile ovaj važan trenutak u hrišćanskom kalendaru.
Postoje i običaji koji su posebno važni za žene, a to je da na ovaj dan ne bi trebalo da se češljaju, ali je zato poželjno umiti se na reci ili potoku.
Narodna verovanja
Za Blagovesti vezana su i brojna narodna verovanja. Smatra se da je to dan kada priroda počinje da se budi, a ptice ponovo počinju da pevaju, simbolizujući tako radost i nadu u dolazak proleća. U nekim delovima Srbije, na Blagovesti se održavaju i seoske trpeze, a ljudi veruju da je to vreme kada je potrebno oprostiti jedni drugima i obnoviti međuljudske odnose.
Takođe, Blagovesti su povezane sa prolećem i početkom plodnih radova. Za mnoge ljude, ovaj praznik je podsećanje na važnost porodice i početak novog života.
Blagovesti nisu samo religiozni praznik, već i dan kada se spajaju duhovne i običajne tradicije. To je vreme kada se vernici podsećaju na važnost vere, porodice i mira u svakodnevnom životu, a kroz običaje i narodnu tradiciju praznik postaje vreme okupljanja i solidarnosti.
Lepaisrecna.mondo.rs