Kada dođete na svoje biračko mesto, potrebno je da ispratite određena, ustaljena pravila kako bi bio ispoštovan proces glasanja. Na biračkom mestu, sačekaće vas birački odbor, koji, u ime države, sprovodi izbore.
Kako biste mogli da glasate potrebno je da ponesete važeću ličnu kartu ili važeći pasoš, odnosno dokument koji sadrži vaš jedinstveni matični broj građana (JMBG), a ukoliko ste u procesu promene lične karte potrebno je da ponesete potvrdu MUP-a.
Kako navode iz Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) vozačke dozvole nisu prihvatljive, jer, kako navode, ne sadrže jedinstveni matični broj na osnovu koga bi članovi biračkog odbora utvrdili vaš identitet.
„Ukoliko imate drugo prezime u odnosu na ono koje je upisano u birački spisak, birački odbor vam mora omogućiti da glasate ukoliko svoj identitet dokažete drugim dokumentom na kome se nalazi vaša fotografija i JMBG“, navode iz CeSID-a.
Poziv na glasanje nije obavezan i niko ne može da ga zahteva ili da vas uslovi njime.
Proces glasanja
Sam proces glasanja, ukoliko je sve po pravilima, nije komplikovan. Kada uđete u prostoriju gde glasate dočekaće vas birački odbor. Najpre član biračkog odbora UV lampom osvetljava vaš desni kažiprst i proverava da li ste već glasali.
Ukoliko niste, dalje se proverava dokument za identifikaciju koji ste poneli, zatim da li se nalazite u biračkom spisku gde se potpisujete, da bi potom na vaš prst naneli nevidljivi sprej koji se vidi UV lampom.
Nakon svega toga dobijate listić za glasanje i odlazite iza paravana gde glasate. Glasanje je tajno.
„Nikome ne morate da odgovorite da li ste i za koga glasali i zašto jeste ili niste glasali, bez obzira na to da li vam je takvo pitanje postavio član biračkog odbora, posmatrač, novinar ili neki drugi birač,“ navodi posmatračka misija CRTA.
Različiti izbori imaju i različite boje glasačkih listića koje određuje nadležna izborna komisija.
„Na biračkim mestima biće onoliko glasačkih kutija koliko se izbora održava, a birački odbor se stara o tome da birači glasačke listiće ubacuju u odgovarajuće glasačke kutije. Nakon što birač glasačke listiće ubaci u kutije, odmah napušta biračko mesto,“ navodi posmatračma misija CRTA.
„Osobe koje se kreću uz pomoć psa vodiča mogu pristupiti glasanju na biračkom mestu ukoliko poseduju odgovarajuću ispravu za kretanje uz pomoć psa vodiča, odnosno dokaz o stečenim znanjima, sposobnostima i veštinama za kretanje sa psom vodičem za osobu koja se kreće uz pomoć psa vodiča i dokaz o završenoj obuci za psa vodiča“, navode iz CeSID-a.
Takođe, kako objašnjavaju iz CeSID-a, „lica koja su slepa, nepismena ili imaju neki vid invaliditeta imaju pravo da na biračko mesto povedu pomagača koji će umesto njih popuniti glasački listić onako kako mu birač odredi“.
Glasanje van biračkog mesta
Ukoliko zbog teške bolesti, starosti ili invaliditeta ne možete da odete do svog biračkog mesta, možete tražiti da glasate van njega.
Kako se navodi na sajtu CRTE, da biste mogli da glasate van određenog biračkog mesta potrebno je da obavestite lokalnu izbornu komisiju odnosno birački odbor najkasnije do 11 časova na dan glasanja.
„Glasanje van biračkog mesta podrazumeva da će kod vas doći tri člana biračkog odbora sa popunjenim potvrdama o izbornom pravu, nakon što predsednik biračkog odbora utvrdi da imate pravo glasa. Članovi biračkog odbora će proveriti da li ste glasali uz pomoć UV lampe, utvrdiće Vaš identitet i predaće vam službenu kovertu u kojoj se nalaze glasački listić, zbirna izborna lista, potvrda o izbornom pravu i poseban koverat u koji ćete staviti popunjen glasački listić. Nakon toga, obeležiće vam prst sprejom i napustiće prostoriju u kojoj glasate“, navode iz CeSID-a.
Kako se navodi dalje, glasački list potom spakujete u kovertu, a članovi biračkog odbora ga pečatiraju žigom.
„Kovertu, sa potpisanom potvrdom, članovi biračkog odbora staviće u službenu kovertu, pečatirati je žigom i vratiti na biračko mesto. Ova procedura sprovodi se za svaki nivo izbora na kojem želite da glasate. Presavijeni i neotvoreni glasački listić će, ukoliko je sva dokumentacija tu,biti ubačen u glasačku kutiju“, navode iz CeSID-a.
Šta je zabranjeno na biračkom mestu
Na samom biračkom mestu ili u njegovoj blizini, zabranjeno je isticanje propagandnih materijala i simbola političkih stranaka.
„Ne smeju biti istaknute oznake izbornih lista, simboli predlagača kandidata, političkih stranaka, stranačkih koalicija i grupa građana i drugi izborni propagandni materijal. Birački odmor može sam ukloniti ovaj materijal ili može obavestiti nadležnu komunalnu službu“, navode iz CeSID-a.
Niko se ne sme zadržavati na biračkom mestu, ne smeju se koristiti mobilni telefoni, kao ni foto-aparati i kamere.
„Zabranjeno je da se, van službene evidencije u izvodima iz biračkog spiska, prave spiskovi birača koji su izašli na glasanje ili nisu izašli na glasanje (upisivanjem imena ili rednog broja iz izvoda iz biračkog spiska birača koji su izašli ili nisu izašli na glasanje)“, navodi se na sajtu CRTE.
Zabranjeno je da članovi biračkog odbora dopisuju birače u izvod iz biračkog spiska.
„Zabranjeno je bilo kakvo narušavanje reda i mira na biračkom mestu. Ako se na biračkom mestu naruši red, birački odbor može da prekine glasanje dok se red ne uspostavi. Ako je prekid trajao duže od jednog sata, glasanje će biti produženo za onoliko vremena koliko je prekid trajao“, navodi CeSID.
Izvor: Insajder