U Srbiji je vakcinisano svega šest odsto devojčica i dečaka koji su po starosti kandidati za vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV). To predstavlja veoma nizak obuhvat, posebno za zemlju u kojoj prosečno dve žene svakoga dana izgube život zbog karcinoma grlića materice, a čiji je glavni uzročnik HPV.
Rak grlića materice nastaje sporo i efekat na smanjenje učestalosti ovog oboljenja nastaje tokom više godina i decenija nakon uvođenja HPV vakcine. Podaci pokazuju da je u zemljama gde je vakcina uvedena, već došlo do drastičnog smanjenja obolevanja.
U Srbiji je vakcina protiv HPV uvrštena kao preporučena, ali ne i obavezna. Ono što je važno jeste da ta preporuka ne sme da ostane mrtvo slovo na papiru, nego da i zdravstveni radnici aktivno rade na promociji vakcine, jer je preporuka isto toliko jaka kao i ona koja važi i za obavezne vakcine.
Apel da vakcina bude obavezna
I dalje nemamo dovoljan broj dece vakcinisane protiv HPV. Kao pedijatar se nadala da će roditelji masovno hteti da zaštite svoju decu kada se vakcina bude pojavila, rekla je dr Jelena Mitrović, načelnica pedijatrije Doma zdravlja „Dr Simo Milošević“ na Čukarici u Beogradu.
– To se ipak nije desilo. Najveća dva razloga za to su nepoverenje u vakcinaciju, ali i nedovoljna informisanost ljudi da ova vakcina postoji. Da bi se nešto promenilo, domovi zdravlja su pokrenuli akcije otvorenih vrata, kada roditelji mogu da dovedu svoju decu i da ih vakcinišu bez zakazivanja. Mi sada organizujemo drugi put po redu otvorena vrata i pokazalo se da tada vakcinišemo veći broj dece – naglasila je dr Mitrović i poručila:
– Takođe, od kada smo počeli sistematski da obaveštavamo i škole, imamo dosta dobar obuhvat dece među sedmim razredima, kada vakcinu protiv HPV ponudimo uz obaveznu vakcinu protiv difterije i tetanusa. Možda bi u perspektivi obuhvat imunizacije bio veći kada bi vakcina protiv HPV bila obavezna, ne zbog manjeg ili većeg otpora roditelja, nego što bi tada sigurno svi bili informisani da ta vakcina postoji.
Zdravlje.blic.rs