Prvo takvo mesto za decu od pet do 15 godina koja odrastaju na ulici otvorio je 2007, u Krfskoj na Zvezdari, Centar za integraciju mladih
U Svratištu su naučili da crtaju. Tamo su dobri crtaći. U njegovom dvorištu najviše vole da igraju fudbal sa drugarima. Ovo su samo neki utisci korisnika Svratišta za decu koje je radionicom za decu i ručkom obeležilo 16. rođendan.
Prvo takvo mesto za decu u uličnoj situaciji, uzrasta od pet do 15 godina, u Krfskoj ulici na Zvezdari otvorio je Centar za integraciju mladih 2007, a tri godine kasnije i u Novom Beogradu.
Na tim lokacijama deca u uličnoj situaciji i njihove porodice mogu da dobiju psihosocijalnu pomoć, topli obrok, podršku u školskim obavezama i školskom materijalu, da se odmore i razonode, kao i da im se pomogne da se povežu sa institucijama zdravstvene ili pravne zaštite, Centrom za socijalni rad ili obrazovnom ustanovom.
– Svaka odluka o dolasku i boravku deteta u Svratište je dobrovoljna, kao i to koliko često će koristiti naše usluge, a poverenje na relaciji sa detetom i njegovom porodicom se gradi godinama jer samo kontinuirana podrška, u svim fazama i izazovima odrastanja može da donese dugoročne rezultate za inkluziju deteta – kazala je juče Jasna Bratičević, koordinatorka u Svratištu, navedeno je u saopštenju Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).
– Svratište mi puno znači jer mi tamo pomažu oko domaćih zadataka, prvenstveno mojoj porodici i mojim sestrama. Posle škole dođemo ovde i dobijemo topli obrok, uradimo domaći, dobijemo sve što nam treba za školu, okupamo se, imamo razne radionice i mnogo aktivnosti, ovde mi je kao druga kuća – navela je dvanaestogodišnja korisnica koja kad poraste želi da bude profesionalna kuvarica.
Radionicu za decu „Šta nam znači Svratište?” i ručak obezbedio je Nemački informativni centar za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK), koji podržava svratišta u Beogradu, kao i Centar za integraciju mladih koji organizuje njihov rad.
(Politika.rs)