Osumnjičeni za teška ubistva, jedna od žrtava studentkinja sa Zvezdare

Na srpskim poternicama nalazi se nekoliko osoba od kojih je četiri osobe osumnjičene za pucnjavu i ranjavanje, a petoro zbog sumnje da su počinili krivično delo teško ubistvo. Od krvavih obračuna na beogradskim ulicama do hladnokrvnih ubistava, lista begunaca se ne smanjuje. Poslednja pucnjava i ranjavanje dogodilo se ove godine u aprilu na Čukarici, a ubistvo u februaru prošle godine na Dorćolu.

April i pucnjava na Čukarici: Raspisana poternica za jednom osobom

Poslednji u nizu uznemirujućih događaja odigrao se 5. aprila, oko 21 sat, u Radničkoj ulici na Čukarici. Meta je bio Stefan M. (35), čovek sa podebelim kriminalnim dosijeom, više puta hapšen zbog droge i drugih dela. Dok je parkirao automobil ispred zgrade svoje majke, prišao mu je nepoznati napadač i ispalio četiri hitca u noge. Nakon toga je najverovatnije pobegao sa mesta pucnjave vozilom koje je bilo parkirano u blizini.

Stefan M. je prevezen u bolnicu, gde su mu konstatovali da ima prostrelnu ranu na desnoj potkolenici i ranu na desnom kuku sa prelomom trtične kosti. On je, navodno, izjavio da ne zna ništa i da nije video napadača.

Po tome kako je došlo do pucnjave jasno je da je napadač dobro poznavao kretanje i navike žrtve. Policija prikuplja dokaze, ali napadač je već 11 dana nepoznat i slobodan. Njega su, navodno, snimile okolne kamere ali se njegov identitet ne može utvrditi jer je nosio kapuljaču i tako prekrio sebi lice.

Mart i ranjeni policajac: Pili zajedno pa zapucao na njega

Jeziva scena dogodila se u Mirijevu 7. marta, kada je oko podneva, u stanu u Ulici Matice srpske, ranjen je policijski inspektor S. M. (38), koji u tom trenutku nije bio na dužnosti. Sumnja se da je na njega, nakon svađe i navodno pod dejstvom alkohola, pucao njegov poznanik S. V. (29).

Ranjeni policajac zadobio je teške prostrelne rane, a svemu je navodno prethodila višečasovna konzumacija alkohola u stanu izvesne M. K, a verbalni sukob prerastao je u pucnjavu.

Prema rekonstrukciji događaja, S. M. je stigao u stan izvesne M. K, gde se S. V, za kojim je već bila raspisana poternica zbog drugog krivičnog dela, nalazio od prethodne večeri. Nakon višečasovnog konzumiranja alkohola, došlo je do verbalnog sukoba koji je eskalirao u fizički obračun i pucnjavu. S.V. je navodno izvukao pištolj i ispalio više hitaca u policajca.

Nakon napada, S.V. je pobegao sa lica mesta, usput odbacivši pištolj koji je kasnije pronađen ispod parkiranog automobila. Ranjeni policajac je uspeo da pozove pomoć i prevezen je u Urgentni centar, odakle je nakon dva dana pušten na kućno lečenje. On je kasnije u izjavi policiji identifikovao S.V. kao napadača.

Ono što ovaj slučaj čini posebno zabrinjavajućim jeste profil osumnjičenog – S.V. je već bio tražen zbog drugog krivičnog dela, navodno povezan sa navijačkim grupama. Njegova spremnost da puca na policajca, makar i van dužnosti, i potom hladnokrvno pobegne, odbacujući oružje, pokazuje visok stepen bezobzirnosti. Policija je reagovala munjevito – akcija „Vihor“, blokade, provere granica, ispitivanje kontakata. Ranjeni policajac je identifikovao napadača ali, osumnjičeni S.V. kao da je u zemlju propao već 40 dana.

Februar i napad na boksera: Drskost napada u srcu grada

Scena kao iz akcionog filma odigrala se 21. februara usred noći, oko tri sata, u poznatom restoranu u Knez Danilovoj ulici. Mario Daser, koji je navodno boravio u Srbiji zbog privatnog posla, bio je u društvu prijatelja M. A. (31), koji je takođe povređen. Prema izveštajima, dvojica nepoznatih napadača ispalili su hice iz pištolja, Daser je pogođen u noge, dok je M. A. zadobio povrede vrata i ruke. Obojica su privatnim vozilima hitno prebačeni u Urgentni centar sa teškim povredama.

Na lice mesta odmah su izašli policija i dežurni tužilac Višeg javnog tužilaštva, koji su obavili uviđaj. Prema nezvaničnim informacijama, nadzorne kamere restorana su snimile napadače. Međutim prošlo je skoro dva meseca, osobe koje su pucale na Dasera su i dalje u bekstvu. Njihov identitet i motivi ostaju obavijeni velom tajne.

Ubistvo MMA borca: Napadači zajedno pobegli iz zemlje

MMA borac Stefan Savić ubijen je nasred ulice na Dorćolu 25. februara 2024. godine, a i dalje se ne zna gde se nalaze Marko Daničić (24) i Vasilije Gačević (24), koji su osumnjičeni za ubistvo.

Oni su „isparili“ nakon što su Savića ubili u noći između 24. i 25. februara prošle godine ispred kluba na Dorćolu. Već 26. februara za njima je raspisana policijska potraga, ali nema informacija o tome da li je raspisana i crvena Interpolova poternica. Prema nezvaničnim informacijama, osumnjičeni su, nakon što su sa lica mesta odšetali kao da se ništa nije dogodilo, otišli u stan jednog od njih, a potom su, navodno, pobegli na Kosovo, ilegalno prešavši administrativnu liniju.

Pojavile su se informacije da se trenutno nalaze u „ilegali“ u jednoj državi Centralne Amerike, ali te informacije nisu zvanično potvrđene. Pretpostavlja se da su imali pomoć i to tek nakon raspisivanja potrage.

Do ubistva je, navodno, došlo kada se posvađao sa dvojicom mladića. Kako bi izbegao sukob, počeo je da beži Dunavskom ulicom, ali su ga dvojica osumnjičenih sustigla i počela da ga šutiraju. Nedugo potom, jedan od njih izvadio je nož i izbo Savića.

Do dolaska ekipe Hitne pomoći Savić je davao znake života, pa je prevezen u bolnicu. Uprskos borbi lekara umro je sat vremena kasnije u Urgentnom centru.

Nasilje je pokušao da spreči slučajni prolaznik Stefan M. (22), ali je i on zadobio ubod nožem u grudi. Njega prijatelj stavlja u automboil i vozi ka bolnici, dok usput policiji javlja šta se dogodilo. Teško je ranjen, ali je uspeo da se oporavi, a policija je dvojici osumnjičenih ušla u trag zahvaljujući snimcima sa nadzornih kamera lokala iz Dobračine i okolnih ulica.

Na telu ubijenog Stefana Savića tokom obdukcije primećeni su mnogobrojne povrede, ali i brojini uboda od noža.

Sačekuša u Zemunu: Ubistvo na kućnom pragu

Ubistvo Milana Šuše (39) dogodilo se 17. februara 2024. godine u Zemunu. On je ubijen u sačekuši oko 10 sati na uglu Kumanovske i Ulice Đoke Kovačevića, a način na koje se ubistvo dogodilo ukazivalo je na to da je detaljno planirano. Odmah nakon što je ispalio najmanje sedam hitaca, ubica je pobegao sa lica mesta. Šuša je ubijen na kućnom pragu, a ubrzo se na licu mesta pojavila njegova devojka, koja je na sve načine pokušavala da dođe do tela, ali joj policija nije dozvoljavala da prođe.

Iako je, neposredno nakon što je upucan, davao znake života, Šuša je preminuo pre dolaska Hitne pomoći.

Do ubistva je došlo kada je Šuša izvezao automobil iz dvorišta, a potom iz njega izašao kako bi zatvorio kapiju. U momentu kada se okrenuo da bi se vratio u vozilo, našao se oči u oči sa muškarcem koji je nosio hiruršku masku preko lica i naočari za sunce, a koji je u njega uperio pištolj. Nije imao vremena da reaguje. Prvi metak ga je oborio na zemlju. Drugi metak ubica je ispalio dok je Šuša ležao na betonu.

Način na koji je ubijen ukazivao je na to da je ubica Šušu najverovatnije pratio duži vremenski period, te da je primetio da je prostor oko njegove kuće pod budnim okom nadzornih kamera, zbog čega je prikrio svoj identitet. Policija je odmah preuzela snimke sa nadzornih kamera, kako bi pokušali da utvrde identitet napadača ili više njih jer se sumnjalo da je ubica imao pomagača, kao i da su znali kada će Šuša da bude pušten iz zatvora, te da su unapred napravili plan ubistva. Sumnjalo se da je saučesnik ubicu dovezao nedaleko od Šušine kuće, te da je on odatle nastavio peške.

Kao navodni motiv ubistva spominjan je stari dug, ali se govorilo i o tome da je Šuša imao mnogo neprijatelja.

Prvooptuženi za tu likvidaciju je Sanjin Š. (33), dok tužilaštvo za pomaganje i bitan doprinos izvršenju ubistva tereti Branka S. (34). I dok će Branko S. biti prisutan u sudnici, Sanjinu Š. sudiće se se u odsustvu jer je nakon izvršenja ubistva pobegao u inostranstvo.

Rešenjem sudije za prethodni postupak Višeg suda u Beorgadu, njemu je u februaru u odsustvu određen pritvor i naređeno je izdavanje crvene međunarodne poternice, ali nije zvanično potvrđeno da li je ona raspisana.

Osim Branka S, nakon ubistva je uhapšena i Danijela Z. (28) iz Kruševca zbog pomaganja i njoj je, prema do sada dostupnim informacijama, određen pritvor. Ipak, njeno ime nije spomenuto u saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu o podizanju optužnice. Prve informacije govorile su o tome da je Danijela Z. navodno pomogla ubici da pobegne preko granice, a veruje se da se on krije u Bosni i Hercegovini ili Crnoj Gori.

Policija traga za njim skoro 3 godne: Nestao bez traga

Za Jetmirom Gočajem policija traga već dve godine i 4 meseca zbog ubistva Ivane Krivokapić (26) u stanu na Zvezdari. Gočaj je jedini osumnjičeni u tom slučaju i poslednji koji je Ivanu video živu.

Ivanino telo pronađeno je 24. decembra 2022. godine, nakon što se nije javljala porodici, te je su njena braća došla iz Pančeva kako bi proverila da li je dobro. Pretpostavlja se da je Ivana ubijena dan ranije jer su braća zatekla vrata zaključana sa spoljašnje strane i telo devojke u stanu. Ušli su kroz prozor, a Ivanu su zatekli sa povredama na vratu i rukama.

Sve od njenih stvari bilo je u stanu, uključujući novčanik i mobilni telefon, a jedino što je nedostajalo bio je ključ.

Povrede koje je Ivana imala na prstima i rukama, mogle su da ukažu na to da se Ivana branila od napadača, što se, naposletku, ispostavilo kao tačno.

Kada su pristigli nalazi obdukcije sa toksikologijom, Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv NN lica. Sumnjalo se da je nepoznata osoba Ivanu lišila života tako što ju je ugušula davljenjem. Prvi detalji iz istrage pokazali su da je Ivana ubijena tako što ju je ubica jednom rukom davio, a drugom joj začepio nos.

Istražitelji su sumnjali da je Ivanu ubio njen prijatelj Jetmir Gočaj. Ipak, morali su da čekaju da pristignu reultati analize DNK tragova koji su pronađeni ispod Ivaninih noktiju, a koji su tu završili dok se branila od napadača.

Jetmir je policiji postao sumnjiv nakon što se oglašavao na društvenim mrežama, gde je objavljivao poruke u kojima se opraštao od Ivane. Pregledanjem snimaka sa nadzornih kamera iz obližnjeg objekta utveđeno je da se na jednom od snimaka nalaze Ivana i mladić i da idu ka zgradi u kojoj ona živi. Gočaj ju je dan pre ubistva sačekao u kafiću u kom je radila, a kamere su ih snimile na putu ka njenoj zgradi.

I veštačenje baznih stanica potvrdilo je da je Gočaj bio pored Ivane u trenutku njene smrti.

Kada je Telegraf.rs u januaru stupio u kontakt sa Gočajem, on je rekao da nije ni u kakvoj vezi sa ubistvom, a da je policija, da je osumnjičen, već došla po njega.

Ipak, u daljem toku istrage, Gočaj je zvanično postao osumnjičeni za ubistvo Ivane Krivokapić, a tužilaštvo je zatražilo raspisivanje poternice, kao i da Gočaju bude određen pritvor. Na teret mu je stavljeno teško ubistvo iz niskih pobuda i ljubomore.

Krunski dokaz, koji je istragu usmerio ka Gočaju, jesu bili upravo pristigli rezultati DNK veštačenja, koje je ukazalo na to da se ispod Ivaninih noktiju nalazio upravo njegov DNK.

Sudija Višeg suda u Beogradu je 16. januara za Jetmirom Gočajem raspisao međunarodnu poternicu. U odsustvu mu je određen pritvor zbog opasnosti od bekstva, kako ne bi uticao na svedoke i zbog uznemirenja javnosti. Iako je govorio da nema oko čega da se brine i da „sedi kod kuće“, kao i da od njegovog hapšenja „nema ništa“, nakon raspisivanja međunarodne poternice Gočaj nestaje bez traga.

Kada su policajci u januaru zakucali na njegova vrata, u kući nije bilo nikog. U potrazi za Jetmirom pretreseno je više lokacija u Crnoj Gori, ali nije pronađen ni na jednoj od njih. Pretpostavlja se, ali nije potvrđeno, da je on najpre iz Crne Gore otišao u Albaniju, gde mu živi porodica i da mu oni pomažu.

Iako je iz crnogorske policije navedeno da „rade sve što je u njihovoj moći“, utvrđeno je da je Gočaj ipak bio korak ispred policije i da je odmah po raspisivanju crvene Interpolove poternice uništio svoj mobilni telefon i time onemogućio da mu policija uđe u trag putem GPS-a.

Pretpostavlja se da se Gočaj nije zadržavao u Crnoj Gori, te da je odmah otišao u Albaniju, a potom prešao granicu sa lažnim dokumentima, a da je svakako promenio lični opis, kako ne bi „pao“ zbog raspisivanja međunarodne poternice.

 

(Telegraf/Mondo)

Tagovi:

Pročitajte još: