Dr Danijela Stojanović jedna je od prvih šest srpskih lekara koji su se iz inostranstva vratili u domovinu i dobili posao. Među povratnicima je i njen brat lekar.
Lekari koji su se, posredstvom Ministarstva zdravlja i Kancelarije za saradnju sa srpskim lekarima u inostranstvu, vratili iz Norveške, Amerike i Ujedinjenih arapskih Emirata poslove su dobili širom Srbije – od KC Niš, KBC Zvezdara i KC Vojvodina. Prvi radni dan ove nedelje uglavnom dočekuju na klinikama i novim radnim mestima. Među njima je i dr Danijela Stojanović, koja se u Srbiju vratila iz Norveške.
On Nove godine, ova doktorka biće zaposlena u Kliničkom centru Vojvodine, na Klinici za rehabilitaciju, što je i bila njena želja.
– Ja sam oduvek želela da jednog dana postanem specijalista fizikalne medicine. I smatram da u toj oblasti mogu najviše da doprinesem jer to je nešto što ja volim i što me ispunjava. Planiram da upišem specijalizaciju iz fizikalne medicine i da se dalje usavršavam u toj oblasti. Smatram da je ovo jedna jako dobra prilika za mene da radim u Kliničkom centru Vojvodine, na klinici za medicinsku rehabilitaciju, gde rade vrhunski lekari, gde ću imati priliku da steknem nova znanja od njih – rekla je dr Stojanović za RTS.
U Norvešku otišla na usavršavanje
Ova doktorka poreklom je sa Kosova i Metohije. Nakon završetka Medicinskog fakulteta i pet godina rada u Domu zdravlja Novi Sad, donosi odluku da ode za Norvešku radi daljeg usavršavanja. Budući da u tom momentu nije imala priliku da u Srbiji radi na odeljenju fizikalne medicine, kao što je želela, zajedno sa svojim bratom, koji je takođe lekar, odlučuje da se preseli u Norvešku koja ima visoko razvijen zdravstveni sistem.
– Mogu reći da se lečenje pacijenata u oblasti fizikalne medicine u Norveškoj poprilično razlikuje od lečenja u našoj zemlji. Tamo jako puno vremena izdvajaju za razgovor sa pacijentima. Vi imate sat i po vremena po pacijentu. Ja sam, recimo, dnevno imala dva pacijenta, što je za mene bilo nezamislivo. I to je timski rad. Tu su pored lekara, fizioterapeuta, uključeni ergoterapeuti i psiholog. I vi sagledate pacijenta u celini. I mogu reći da sam tamo radila sa vrhunskim stručnjacima. I oni su nesebično delili svoje znanje sa mnom – rekla je dr Stojanović.
Prazninu u duši ništa nije moglo da ispuni
Budući da je u Norveškoj stekla određena zvanja, dobila idealan posao, nameće se pitanje – zbog čega se javila odluka o povratku u Srbiju?
– Zaista, kolege sa kojima sam radila su bili divni ljudi. Oni su na svaki mogući način meni pokušavali da pomognu u svemu. Imali su jako puno razumevanja za mene i ja sam im zahvalna na tome. Međutim, praznina koju sam ja osećala, nije to ništa moglo da ispuni. Sve više mi je nedostajala moja porodica, moji prijatelji, moja zemlja, moj narod, moje kolege, pacijenti, sve mi je nedostajalo. I jednostavno, onog trenutka kad sam odlučila da poslušam svoja osećanja, a ne razum, to je bio prelomni trenutak kad sam odlučila da se vratim – iskrena je ova doktorka.
U tom momentu je, dodaje, shvatila šta je za nju zapravo sreća.
– Za mene sreća nije bila ni ta karijera, ni te materijalne stvari. Za mene je sreća bila, to sam shvatila tada, da što više vremena provedem sa svojom porodicom i da jednostavno uživam i radujem se u nekim malim stvarima koje život čine. I planiram da ostanem ovde – rekla je dr Stojanović.
Sa njom se vratio i rođeni brat, takođe lekar
Njen rođeni brat Dalibor Stojanović, takođe lekar, radiće u Gračanici.
– Mi smo presrećni, zaista. Ja nisam ni očekivala da ću dobiti ovakvu priliku u Srbiji. Ja sam zaista presrećna zbog svega – podvlači ova doktorka.
Sama procedura vraćanja bila je veoma jednostavna.
– Meni je brat rekao, on je slučajno našao na sajtu Ministarstva zdravlja da je otvorena kancelarija za saradnju sa dijasporom. I on je meni rekao, pa zašto ti to ne napišeš njima poruku? I ja sam ga, eto, poslušala. Ja sam već u svojoj glavi odlučila da ću se vratiti, iako nemam posao u Srbiji. Oni su meni zaista sutradan odgovorili, bila sam veoma iznenađena. I onda smo dogovorili onlajn sastanak, gde sam ja ispričala svoju priču, zašto sam otišla, zašto se vraćam, i rekla svoju želju. I oni su zaista bili divni i rekli su da će mi pomoći u tome, što i jesu učinili. I ovom prilikom bih se zahvalila svima koji su mi omogućili da se usavršavam u svojoj zemlji, u oblasti koju najviše volim – priča dr Danijela Stojanović.
Problem lekara sa prilagođavanjem
U tome nije usamljena. Prva grupa lekara-povratnika vratila se iz Norveške, Ujedinjenih Emirata, Sjedinjenih Američkih Država i Švajcarske.
– Ja nisam imala toliko prilike da upoznam lekare u Norveškoj zato što sam bila na severu Norveške i tamo nemate baš puno naših lekara. Moj brat je imao kontakte sa drugim lekarima kako u Norveškoj tako i u Nemačkoj koji isto tako prolaze kroz taj težak period prilagođavanja i koji isto razmišljaju da se vrate, ali znate kako, gde da se vrate ako nemaju posao ovde. To je nešto što ih možda u neku ruku zaustavlja da se vrate ovde. Međutim, ovo je idealna prilika i za njih da kontaktiraju kancelariju za saradnju sa dijasporom i da jednostavno kažu ono što žele i da dalje nastave da se usavršavaju u svojoj zemlji – poručuje ova doktorka.
Inače, Kancelarija za saradnju sa dijasporom osnovana je pre nepunih mesec i po dana, na inicijativu ministra Zlatibora Lončara. Veliko je interesovanje naših lekara iz dijaspore, koji zovu, raspituju se kako, i na koji način mogu da se vrate.
Kancelarija za saradnju sa dijasporom MZ je vid institucionalne podrške svima njima, kako bi im bio omogućeno povratak i zaposlenje u našim zdravstvenim ustanovama. U prvoj grupi lekara povratnika je njih šestoro, koji su se vratili iz Nemačke, UAE, SAD, Norveške (2) i jedan koji je u Cirihu, a koji će dobiti posao u KCS.
– Pozivamo sve naše lekare koji razmišljaju o povratku, da se jave, putem mejl adrese dijaspora@zdravlje.gov.rs ili telefona +381648811379 i dobiće sve neophodne informacije i pomoć. Takođe, putem Kancelarije za saradnju sa dijasporom mogu nas kontaktirati u vezi raznih inicijativa, predloga, sugestija, razmene iskustava i primera dobre prakse, a sve u cilju daljeg razvoja našeg zdravstva – saopštili su iz Ministarstva.
Kurir.rs/ RTS