Beograd je grad sa istorijom dugom više hiljada godina. Kelti, Rimljani, Sloveni, Osmanlije, Austrougari, mnogi narodi su živeli u njemu i ostavili svoj trag.
Staro gradsko jezgro, današnji Kalemegdan, pamti prve stanovnike, ali to svakako nisu bili Srbi.
Mokrolužani starosedeoci su veoma ponosni na svoj kraj i činjenicu da su bili deo prestonice mnogo pre nego što su neki danas elitni delovi grada, poput Dedinja i Senjaka uopšte postojali (iako nam je sada, doduše, zajedničko da ni jedni ni drugi nemamo kanalizaciju).
Ovih dana, stanovnici drugih krajeva Beograda sa visine i podsmešljivo gledaju na Mokri Lug, a mlađi Mokrolužani, nažalost, ne znaju koliko je istorijski značajan ovaj kraj bio za prestonicu i uopšte Srbiju. Zbog toga, evo još jedne kratke lekcije iz istorije.
Kada vam neki Mokrolužanin kaže da je tu 200 godina, nemojte misliti da laže.
To znamo i zahvaljujući osmanlijskim defterima, odnosno popisima. Turci su vodili pedantnu administraciju, pre svega zbog naplate poreza, ali i nadzora nad stanovništvom. Prvo pominjanje Mokrog Luga u turskim defterima je davne 1560. godine, ali samo kao zemljišni posed Piri-age (Mokroluk). Prvo pominjanje ovog kraja kao naseljenog mesta je u popisu 1818. godine, tada je bio beležen samo broj kuća i članova domaćinstva (punoletnih muškaraca).
Međutim, već 1824. Turci su napravili popis i poimence muškaraca, porodica i domaćinstava u Mokrom Lugu. Tako danas znamo koje su porodice najduže u ovom kraju.
Pa, ko su ti „najstariji Mokrolužani“?
To je narod koji je naselio gornji tok Mokroluškog potoka i izvorište Ristinog potoka. Familije čije su kuće uz pomenute potoke su prve naseljene – Ljubisavljević, Anđelković, Mršković, Đorić, Grković, Tanasković, Jakovljević…
@veliko_mokri_lug