Sezonski grip hara Srbijom: Doktor iz Doma zdravlja Zvezdara objasnio kako se najbolje zaštititi

„Na teritoriji naše zemlje potvrđeni su svi tipovi virusa gripa. U domovima zdravlja se sprovodi imunizacija, a odziv za vakcinaciju je bolji nego prethodne godine“, rekao je Nikola Šutonja iz Doma zdravlja Zvezdara. Kako on navodi, u ovoj zdravstvenoj ustanovi, na dnevnom nivou aplikuje se između 60 i 80 vakcina, od čega polovina u ogranku Mirijevo.

– Obezbeđene su dovoljne količine vakcina, a građanima su od danas na raspolaganju 2 vrste vakcina, četvorovalentna vakcina INFLUVAK TETRA stranog proizvođača – Abott, i trovalentna vakcina – TORVAKS FLU domaćeg proizvođača, Instituta za virusologiju, vakcine i serumeTorlak – ukazao je on.

– Vakcinacija protiv gripa je jedna od najboljih mera prevencije sezonskog gripa i njegovih komplikacija. Preporučuje se svim osobama, posebno onima iz rizičnih grupa, kao što su starije osobe – obično stariji od 65 godina, hronični bolesnici – osobe s astmom, dijabetesom, srčanim, plućnim ili bubrežnim bolestima, trudnice, zdravstveni radnici i osobe koje rade u kolektivima, kao i osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom – objašanjava Šutonja.

Prema njegovim rečim, najbolje vreme za vakcinaciju je u jesen, pre početka sezone gripa, obično od oktobra do decembra. Vakcina pruža zaštitu nekoliko nedelja nakon primanja i traje celu sezonu, objasnio je on.

– Prednosti su smanjuje rizik od dobijanja gripa. Ublažava simptome ukoliko dođe do infekcije. Smanjuje rizik od ozbiljnih komplikacija, poput upale pluća, hospitalizacije i smrti -ističe Šutonja.

On je dodao da su moguće nuspojave blage reakcije na mestu uboda – crvenilo, otok, bol, a da se retko javljaju simptomi poput povišene temperature ili umora, dok su ozbiljne reakcije izuzetno retke.

Batut: Ulazimo u fazu povećane učestalosti gripa

Prema podacima sistemskog nadzora koji sprovodi Institut za javno zdravlje „Batut“ kada je u pitanju grip, kovid 19 i RSV, trenutno je umerena aktivnost virusa gripa, karakteristična i za ostale evropske zemlje, ali je intenzitet virusa gripa na severnoj hemisferi pojačan, što je verovatno uzrokovalo ovo širenje panike po društvenim mrežama.

„Na teritoriji naše zemlje pre tri meseca je laboratorijski potvrđen virus gripa. Mi imamo sve tipove virusa gripa na teritoriji naše zemlje, ali to je očekivana pojava ovakvog virusa i respiratornih infekcija i ništa neobično se ne pojavljuje upravo u ovom vremenskom periodu“, ispričala je direktorka Verica Jovanović, gostujući na RTS-u.

Trenutno ulazimo u fazu kada se može očekivati povećana učestalost virusa gripa, a kod nas dominira H1 tip virusa i on je prvi laboratorijski potvrđen laboratorijski. Zato se apeluje na rizične grupe stanovništva sa slabijim imunološkim potencijalom – starija populacija i osobe sa hroničnim bolestima.

„Kod gripa su uvek visoke temperature, opšta slabost i dolazi do respiratornih simptoma koji prolaze za sedam do 10 dana, bez komplikacija. Međutim, kod osoba koje imaju hronične bolesti mogu se javiti komplikovane forme i zato savetujemo da se na vreme obavi vakcinacija. Interesovanje je veliko, ali uvek može biti veće“, naglašava dr Jovanović.

Pored vakcinacije, ne treba zanemariti i opšte mere zaštite od kapljičnih infekcija. Bolesni treba da ostanu u kući, da se izoluju od ukućana, temperaturu treba držati pod kontrolom antipireticima, uzimati dovoljno tečnosti i izbegavati bilo kakav fizički napor, savetuje doktorka. Takođe treba održavati higijenu ruku, dovoljno sna i pravilno se hraniti.

„Mi u ovom trenutku nemamo apsolutno razloga za zabrinutost, pratimo kretanje virusa gripa, ali smo tu da pratimo epidemiološku situaciju i da se naravno uvek oslanjamo na zvanične izvore kada je u pitanju praćenje epidemiološke situacije u vezi sa svim respiratornim virusima i to ćemo činiti“, ističe dr Verica Jovanović iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, na kraju gostovanja u Dnevniku.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Tagovi:

Pročitajte još: