ZVEZDARCI, POČELA JE VAKCINACIJA PROTIV GRIPA, EVO ŠTA TREBA DA ZNATE Postoje 2 opcije za imunizaciju, Ovih 9 grupa građana je u najvećem riziku od oboljevanja

U svim domovima zdravlja, na vakcinalnim punktovima širom Srbije, počela je imunizacija protiv gripa. Tačnije, građani svih uzrasta, besplatno, uz zdravstvenu knjižicu, mogu da prime vakcinu protiv gripa. Prilikom vakcinacije imaju izbor, biraju domaću „Torlakovu“ trovalentnu ili uvoznu četvorovalentnu vakcinu. Lekari apeluju na rizične grupe, pre svega hronične bolesnike i trudnice, da se što pre vakcinišu.

Za sezonu 2024/2025, kako navode u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, planirano je i ugovoreno ukupno 339.100 doza vakcine protiv gripa, među kojima su četvorovalentne (Influvac tetra) američkog proizvođača Abbott Biologicals i domaće trovalentne (Torvaxflu), koje proizvodi Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak”.

Građani koji žele da prime jednu od ove dve vakcine, to će moći da urade u narednih nekoliko nedelja na vakcinalnim punktovima u svim domovima zdravlja, a prethodno se moraju javiti svom izabranom lekaru.

Rizične grupe

Ova vakcina preporučuje se, inače, svim građanima, bez obzira na uzrast, međutim, najvažnija je za rizične grupe, kod kojih teži oblik gripa može biti opasan po život. Među njima su:

  • trudnice
  • građani sa hroničnim poremećajima plućnog sistema (uključujući astmu)
  • hroničnim poremećajima kardiovaskularnog sistema (isključujući hipertenziju)
  • metaboličkim poremećajima (uključujući šećernu bolest, gojaznost…)
  • bubrežnom disfunkcijom
  • malignim oboljenjima
  • imunosupresijom (uključujući lica sa HIV/AIDS)
  • oni kod kojih je izvršeno presađivanje tkiva i organa/ili se pripremaju za presađivanje
  • lica starija od 65 godinačlanovi porodice bolesnika u povećanom riziku od komplikacija kod kojih je kontraindikovano davanje vakcine

Imunitet za 2 do 3 nedelje

„Prema epidemiološkim indikacijama, vakcinacija se sprovodi kod lica smeštenih i zaposlenih u gerontološkim centrima, dece, omladine i starih lica smeštenih u socijalno-zdravstvenim ustanovama, kao i lica zaposlenih u tim ustanovama. Pored toga, obavezna imunizacija protiv gripa sprovodi se i kod lica zaposlenih u zdravstvenim ustanovama“, stoji u saopštenju Batuta.

Nakon vakcinacije, potrebno je da prođe dve do tri nedelje za sticanje imuniteta.

Postvakcinalni imunitet, međutim, varira i traje od 6 do 12 meseci, zbog čega je potrebna vakcinacija svake godine. Takođe, i zbog variranja sojeva virusa gripa, koji se dešava tokom svake godine, odnosno sezone.

Strana i domaća vakcina

U Srbiji je već godinama, i pored domaćeg proizvođača vakcina, moguće birati i stranu, uvoznu, četvorovalentnu. Ove godine četvorovalentna vakcina protiv gripa sadrži dva tipa A virusa gripa i dva tipa B ovog virusa.

Trovalentna vakcina protiv gripa, koju proizvodi Institut „Torlak“, sadrži dva tipa A i jedan tip B virusa gripa.

„Imajući u vidu različitu efektivnost vakcine prema uzrasnim kategorijama, potrebno je napomenuti da se kod vakcinisanih osoba i u slučaju obolevanja, razvija blaža klinička slika i sprečavaju moguće teže komplikacije. Kod navedenih kategorija stanovništva, koje su u povećanom riziku, bolest može imati za posledicu i smrtni ishod zbog sekundarno nastalih komplikacija (najčešća je zapaljenja pluća)“, kažu u Batutu.

Osim u slučaju potvrđene privremene ili trajne kontraindikacije, vakcinu je moguće aplikovati kod beba koje imaju više od 6 meseci, kada je u pitanju četvorovalentna, odnosno 18 godina života, kada je u pitanju navedena trovalentna vakcina, prema karakteristikama leka.

Vakcina protiv gripa može se dati istovremeno sa vakcinom protiv oboljenja izazvanih Streptokokusom pneumonije za lica u posebnom riziku, pri čemu se vakcine daju u različite ekstremitete.

Vakcina protiv gripa je najefektivniji i najbezbedniji vid individualne i kolektivne zaštite od gripa.

(Nova/Blic.rs)

 

Tagovi:

Pročitajte još: