„Marka Oreškovića“ je ulica na Zvezdari, nedaleko od Vukovog spomenika.
Naziv je dobila po Marku Oreškoviću Krntiji (1896-1941), koji je bio hrvatski i jugoslovenski komunistički revolucionar, učesnik Španskog građanskog rata i Narodnooslobodilačke borbe, jedan od organizatora ustanka u Lici 1941. i narodni heroj Jugoslavije.
Do početka Prvog svetskog rata radio je na raznim poslovima u Nemačkoj, a od 1915. nalazio se u službi Austrougarske ratne mornarice, gde je bio mornar-ložač na ratnom brodu SMS Sent Ištvan. Kao protivnik rata i Austrougarske bio je zatvaran, a 1918. je bio jedan od pristalica pobune mornara u Boki kotorskoj. Iste godine je uspeo da preživi potapanje svog ratnog broda na Jadranu.
Posle Prvog svetskog rata ponovo je stupio u vojnu službu u Jugoslovensku kraljevsku mornaricu, a 1926. godine je došao u Beograd, gde je radio kao vozač jednog ministra. U Beogradu se uključio u radnički pokret i postao član sindikata, a potom i Komunističke partije Jugoslavije (KPJ). Otišao je 1937. godine u Španiju, gde se u građanskom ratu borio protiv fašizma.
Nakon okupacije Jugoslavije, 1941. CK KPJ ga je kao partijskog instruktora uputio u Liku, gde je radio na organizovanju ustanka. Jula 1941. bio je jedan od vođa narodnog ustanka u Lici, a oktobra 1941. godine imenovan je za prvog političkog komesara Glavnog štaba NOP odreda Hrvatske, ali nikada nije stupio na ovu dužnost jer ga je grupa odmetnika ubila i bacila u jamu (u blizini sela Veliko Očijevo). Za narodnog heroja proglašen je 26. jula 1945. godine.
Tokom boravka u Metohiji, dobio je nadimak „Krntija”, koji mu je ostao do kraja života. On je sva svoja vozila, koja su se tada često kvarila, nazivao krntijama. Jednom prilikom, kada mu se na putu između Đakovice i Prizrena — na svega nekoliko kilometara do Prizrena — pokvario motor na kamionu, pošto na putu nije bilo nikakvih drugih kola koja bi ga odšlepala do grada, sestrića Slavka je postavio za upravljač, a on je sam počeo da uz pomoć kanapa vuče kamion. Kada su ga na ulazu u Prizren videli kako vuče kamion, drugi vozači su počeli da mu dobacuju — Vuče Krntija krntiju! Od tada su ga počeli zvati „Krntija”.
Izvor vesti: instagram stranica @moj.vuk